της Συντακτικής Επιτροπής,

Ο καταιγισμός διώξεων που γίνεται το τελευταίο διάστημα στην εκπαίδευση δεν είναι κεραυνός εν αιθρία. Αποτελεί έκφραση ενός εντεινόμενου αυταρχικού πλαισίου που βιώνουν συνολικά οι εκπαιδευτικοί και συνολικά η κοινωνία. Η καταστολή, ο αυταρχισμός, οι διώξεις δεν είναι απλά μια ακόμα πλευρά της αντιεκπαιδευτικής πολιτικής αλλά δομικό της στοιχείο. Δεν απευθύνεται μόνο στους διωκόμενους αλλά στο σύνολο των εκπαιδευτικών και των εργαζομένων, δίνοντας το μήνυμα ότι όποιος «δεν συμμορφώνεται με τις υποδείξεις» θα αντιμετωπίζεται ανάλογα.  Το κράτος και η διοίκηση ονομάζουν την συνδικαλιστική και πολιτική δράση « αναξιοπρεπή ή ανάρμοστη ή ανάξια για υπάλληλο συμπεριφορά εντός ή εκτός υπηρεσίας» ή «κακόβουλη άσκηση κριτικής των πράξεων της προϊσταμένης αρχής που γίνεται δημοσίως, γραπτώς ή προφορικώς», χρησιμοποιώντας τις αντιδραστικές διατάξεις του άρθρου 107 του ν. 3528/2007, του γνωστού ως δημοσιοϋπαλληλικού κώδικα.

Εκτός από τις διώξεις των εκπαιδευτικών, η επιχειρούμενη απόλυση του συμβασιούχου εργαζόμενου στο ΕΚΠΑ με αφορμή τις κινητοποιήσεις ενάντια στα ιδιωτικά Πανεπιστήμια και η πρωτοφανής παρέμβαση  του Κ. Μητσοτάκη για διαγραφή από τις σχολές τους των 49 συλληφθέντων φοιτητών στο ΑΠΘ ανεβάζει το επίπεδο της προσπάθειας καταστολής και τρομοκράτησης των αγωνιζόμενων.  Στην εκπαίδευση, οι  διώξεις  είναι η κορυφή του παγόβουνου ενός εντεινόμενου αυταρχικού πλαισίου στη λειτουργία και στην καθημερινότητα των σχολείων. Πηγαίνει χέρι – χέρι με την ποινικοποίηση των απεργιών  όπως εκφράζεται  με τις απανωτές αποφάσεις των δικαστηρίων που βγάζουν παράνομες τις απεργιακές κινητοποιήσεις ενάντια στην αξιολόγηση.  «Δένουν» με τη συνολικότερη νομοθετική προσπάθεια περιορισμού της συνδικαλιστικής δράσης, και είναι σαφές ότι έχουν πολιτικό χαρακτήρα. Δίνουν το μήνυμα ότι η συνδικαλιστική, πολιτική, κοινωνική δράση των εκπαιδευτικών και γενικότερα των δημοσίων υπαλλήλων και των εργαζόμενων θα μπαίνει στο στόχαστρο του κράτους και της εξουσίας όταν νιώθει ότι γίνεται επικίνδυνη.  Αυτό το πλαίσιο διαμορφώνει μια νέα κοινωνική βαρβαρότητα, την κουλτούρα βίας από την εξουσία, την κυβέρνηση και τα στελέχη της σε βάρος των εκπαιδευτικών πρωτίστως και εμμέσως στους ίδιους τους μαθητές, όπως φάνηκε και από τα δεκάδες περιστατικά παρεμβάσεων από την αστυνομία και την διοίκηση της εκπαίδευσης  στις μαθητικές καταλήψεις που γίνονταν με αφορμή το νόμο για τα ιδιωτικά Πανεπιστήμια.

Η Συντακτική Επιτροπή του Σελιδοδείκτη για την Εκπαίδευση και την Κοινωνία δε θέλει απλά να εκφράσει την συμπαράσταση και την αλληλεγγύη της στους διωκόμενους αλλά  να συμβάλλει και στη συνολική απάντηση του εκπαιδευτικού και εργατικού κινήματος για την υπεράσπιση των δημοκρατικών δικαιωμάτων και την ελεύθερη συνδικαλιστική δράση.

Επόμενος σταθμός η μεγάλη διαδήλωση που θα πραγματοποιήσουν σωματεία και συλλογικότητες την Πέμπτη 21/3, στις 6.30 μμ στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά. Να είμαστε όλες/όλοι εκεί!