της Βιολέττας Πατέλη,

Όσο θα θυμόμαστε τον Αλέξανδρο Γρηγορόπουλο ,                                                                      θα θυμόμαστε ότι ένας αστυνομικός δολοφόνησε ένα παιδί.

25 Ιουνίου 1993- 6 Δεκεμβρίου 2008,

Είναι Σάββατο 6 Δεκέμβρη 2008!  Γιορτάζουμε τους Νίκους, Νικόλες, Νικολάκηδες, Νίκες και Νικολίνες.  Γιορτάζουμε, τρώμε  και παίζουμε ξένοιαστοι με τα παιδιά, τους φίλους και τους αγαπημένους  μας όταν αργά το βράδυ φτάνει  η είδηση ότι στη συμβολή των οδών Τζαβέλλα και Μεσολογγίου ο Αλέξανδρος, ένα παιδί, 15 χρονών, πέφτει νεκρός από το υπηρεσιακό όπλο του 37χρονου ειδικού φρουρού Επαμεινώνδα Κορκονέα, μετά από φραστική αντιπαράθεση μεταξύ των αστυνομικών και της παρέας των εφήβων. Μια είδηση που δε θυμόμαστε αν τη μάθαμε από τις ειδήσεις ή την έφερε ένα δυνατό βουητό σαν αυτό που φέρνει μέσα από τη γη ένας δυνατός σεισμός.

Η εξέγερση

Και τις  μέρες που ακολούθησαν το βουητό δυνάμωνε και  η Αθήνα ήταν έτοιμη να αντιδράσει με αυτό που έμεινε στην ιστορία ως «οι μέρες του Αλέξη», μια εξέγερση που κράτησε 4 μέρες με συλλαλητήρια και διαδηλώσεις μαθητών, φοιτητών, εργαζομένων, με καταλήψεις και συγκρούσεις με την αστυνομία.  Από τις 7 έως τις 10 Δεκεμβρίου πραγματοποιήθηκαν μεγάλες πορείες διαμαρτυρίας στην Αθήνα και σε πολλές πόλεις της χώρας. Μαθητές γυμνασίων και λυκείων προχώρησαν σε πορείες, καταλήψεις σχολείων και αποχή από τα μαθήματα.

Μιας σφαίρας…

Ο Αλέξανδρος Γρηγορόπουλος δέχτηκε σφαίρα κατευθείαν στην καρδιά και πέθανε ακαριαία, περνώντας στην αιωνιότητα ως ακόμη ένα θύμα αστυνομικής βίας και καταστολή.

Πολλές σφαίρες έπονται…

που έπληξαν στη συνέχεια τον νεκρό μαθητή στις αίθουσες των δικαστηρίων γιατί  μετά από το αρχικό μούδιασμα της κρατικής και μιντιακής μηχανής βγήκαν οι πρώτες δημοσιεύσεις που ήθελαν τον αστυνομικό σε άμυνα αφού «είχε δεχτεί μαζική επίθεση αναρχικών με μολότωφ και ξύλα», ή με βάση τους ισχυρισμούς της αστυνομίας τη σφαίρα να βρήκε τον Αλέξη μετά από «εξοστρακισμό». Οι μαρτυρίες αυτόπτων μαρτύρων, όμως, καθώς και η ιατροδικαστική εξέταση αποκάλυψαν την αλήθεια, ότι δηλαδή ο ειδικός φρουρός έριξε εν ψυχρώ, απροκάλυπτα και αναίτια στον 15χρονο μαθητή αφαιρώντας του τη ζωή

«Ακόμα δεν έχω καταλάβει»

Το 2019 η μητέρα του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου έλεγε «Πέρασαν 11 χρόνια από τη δολοφονία του Αλέξανδρου και ακόμα δεν έχω καταλάβει το λόγο που έχω χάσει το παιδί μου. Η δολοφονία του ήταν ένα απίστευτο γεγονός πέρα από κάθε ανθρώπινη λογική και έχει αποκτήσει έναν κοινωνικό συμβολισμό»!

«Τι κάνουν τα παιδιά 15 χρονών στα Εξάρχεια;».

Το 2022 ο Νίκος Ρωμανός, αδελφικός φίλος του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου και αυτόπτης μάρτυρας της δολοφονικής εκείνης νύχτας λέει:  «Η γενιά του Δεκέμβρη πλησιάζει σήμερα τα 30.  Άλλοι αποδέχτηκαν την εξατομίκευση ως τρόπο ζωής, άλλοι βούτηξαν στα ψυχοφάρμακα, άλλοι δίνουν τη μάχη της επιβίωσης δουλεύοντας για ψίχουλα, ενώ κάποιοι άλλοι αναζήτησαν κομματικές καρέκλες για να μπούνε στον πολιτικό στίβο. Αρκετοί όμως βρίσκονται με τον δικό τους ξεχωριστό τρόπο ακόμη μαζί και ας τυχαίνει να κάνουν πολύ καιρό να βρεθούνε. Μπορεί να είναι απογοητευμένοι, αλλά όχι παραδομένοι στην αθλιότητα των καιρών μας». Μια εξομολόγηση ενός ανθρώπου που χάραξε με τον δικό του τρόπο τον Δεκέμβρη και που μέχρι σήμερα εξακολουθεί να ακούει την ερώτηση «Τι κάνουν τα παιδιά 15 χρονών στα Εξάρχεια;».

Δολοφονείς, αποφυλακίζεσαι, αγιάζεις

Η απόδοση δικαιοσύνης «ρίχνει στα μαλακά» έναν αστυνομικό, ο οποίος μάλιστα δεν εκφράζει καμία μεταμέλεια για την πράξη του.  Να θυμίσουμε ότι ο Επαμεινώνδας  Κορκονέας, δικάστηκε σε πρώτο βαθμό στο ΜΟΔ Άμφισσας και καταδικάστηκε σε ισόβια κάθειρξη, εκτίοντας την ποινή του στις φυλακές του Δομοκού μέχρι την εξέταση της υπόθεσης στον δεύτερο βαθμό της Δικαιοσύνης στο Εφετείο της Λαμίας.
Μετά από μεγάλης διάρκειας ακροαματική διαδικασία και με τα δεδομένα πλέον του νέου ποινικού κώδικα, τα ισόβια έσπασαν και ο Επαμεινώνδας Κορκονέας 13 χρόνια μετά…αποφυλακίστηκε λόγω παρέλευσης χρόνου έκτισης ποινής και πρότερου έντιμου βίου;

Και ..Η εκκλησία της Ελλάδας «άνοιξε την αγκαλιά» της για τον Επαμεινώνδα Κορκονέα, τον αστυνομικό που πυροβόλησε και σκότωσε τον Αλέξανδρο Γρηγορόπουλο, χρίζοντάς τον επίτροπο ..

Πέρασαν 15 ολόκληρα χρόνια και   συνεχίζουν να δολοφονούν νέους ανθρώπους, τις ζωές και το μέλλον τους  με μια άνευ προηγούμενου επίθεση καταστολής και αυταρχισμού απέναντι στον λαό και τη νεολαία. με φτώχεια, στην εργασιακή περιπλάνηση, στην ανεργία, με τη διάλυση του δημόσιου σχολείου και την οικοδόμηση ενός αντιδραστικού ιδιωτικοποιημένου/ανταγωνιστικού/κατηγοριοποιημένου σχολείου.

15 χρόνια μετά η 6 Δεκέμβρη είναι μέρα μνήμης και αγώνα για να νικήσουν οι αγώνες των εργαζόμενων, της νεολαίας και της εκπαίδευσης.