γράφουν οι Βασιλική Βουλγαράκη &  Καραμάνη Αγγελική*

Για άλλη μια χρόνια βρισκόμαστε στο ίδιο έργο θεατές. Οι προσλήψεις αναπληρωτ(ρι)ών ήταν πενιχρές τόσο στην πρωτοβάθμια όσο και στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Σχολεία που δεν έχουν εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων ώστε να δομήσουν πρόγραμμα και δασκάλους για να λειτουργήσει το ολοήμερο, τάξεις που δεν έχουν καν δάσκαλο (και καλούνται άλλοι να κάνουν το μάθημα π.χ. οι εκπαιδευτικοί της παράλληλης στήριξης) και φυσικά μαθητές που δικαιούνται παράλληλη στήριξη 24 ωρών αλλά αρκούνται σε 12, 8 ή 6 ώρες. Η υποστελέχωση ήταν σύνηθες φαινόμενο, αλλά αυτό που αντικρίσαμε με το πρώτο κουδούνι φέτος είναι αποκαρδιωτικό. Η κατάσταση που δημιουργήθηκε έχει πολύ συγκεκριμένους αυτουργούς και αποτελεί μια ευθεία επίθεση στο δημόσιο σχολείο που στόχο έχει τη γενικότερη υποβάθμιση του, με ό,τι άλλο αυτό συνεπάγεται.

Μετά από αντιδράσεις και έντονες κινητοποιήσεις τόσο των εκπαιδευτικών αλλά και των γονέων, το ΥΠΑΙΘΑ δεσμεύτηκε για μία μεγάλη β’ φάση που θα καλύψει μέρος των κενών. Ωστόσο αυτό που δεν κατέστη σαφές και αποτελεί μελανό σημείο είναι το ότι η β’ αυτή φάση τελικά ίσως δεν είναι ενιαία, αλλά δύο «υπο-φάσεις»,  γεγονός που γεννά εύλογα ερωτήματα. Εφόσον τα κενά είναι γνωστά, γιατί το ΥΠΑΙΘΑ αισθάνεται την ανάγκη να χωρίσει τη β’ φάση σε δύο μικρότερες; Πόσο ακόμη θα εμπαίζουν τους μαθητές, τους γονείς αλλά και τους εκπαιδευτικούς;

Εκπαιδευτικοί στον προκρούστη και άλλοι στην ανεργία λοιπόν. Άλλοι αγωνιούν να είναι παρόντες για τους μαθητές, να δημιουργήσουν σχέσεις εμπιστοσύνης και κλίμα δημιουργικό από την αρχή της σχολικής χρονιάς και άλλοι στον αντίποδα περιμένουν τις μέρες να περάσουν μπας και είναι οι εκλεκτοί και επιλεγούν στην επόμενη φάση (ως άλλο bootcamp σε διαγωνισμό ομορφιάς). Εντωμεταξύ έλεγαν ότι γίνεται κάθε δυνατή προσπάθεια να «τρέξει» το σύστημα μέχρι την Παρασκευή για τη β’ φάση όμως άλλαξαν τα πλάνα. Τελικά απροκάλυπτα ενημερώνει το ΥΠΑΙΘΑ ότι τα ονόματα θα ανακοινωθούν αυτή την εβδομάδα (μέχρι τις 3/10) αλλά πολύ πιθανόν η ανάληψη υπηρεσίας –και ως εκ τούτου η έναρξη της μισθοδοσίας- θα γίνουν μετά τις αυτοδιοικητικές εκλογές. Μη πληρωθούν για δύο μέρες που θα κάθονται. Τέτοια τάξη, τέτοια αλφαδιά…

Ο ΠΑΣΑΔ ανακοίνωσε ότι «μετά τις συλλογικές πιέσεις για την Ειδική Αγωγή “βρέθηκαν” νέες πιστώσεις και ο συνολικός αριθμός των προσλήψεων ενόψει της Β’ φάσης φαίνεται ότι θα αυξηθεί. Σε καμία περίπτωση, βέβαια, δεν επαρκεί για την πλήρη κάλυψη των κενών.» Περίπου στις 10.000 υπολογίζονται οι νέες προσλήψεις (7.500 στην ειδική αγωγή και οι υπόλοιπες στην γενική αγωγή) που βέβαια ούτε στο ελάχιστο δεν επαρκούν για τα τουλάχιστον 20.000 κενά, γνωστά από την α’ φάση. Το πρόγραμμα «εξοικονομώ» της κυβέρνησης περιορίζεται μόνο στην εκπαίδευση και είναι ολοφάνερη πλέον η πλήρης απαξίωση του δημόσιου σχολείου. Αφού η ελληνική αστυνομία έχει απαρτιστεί με πολλά γράμματα της αλφαβήτας (ομάδα Ζήτα, ομάδα Δέλτα) και έχει υπερπληθώρα εργαζομένων μήπως είναι ένα καμπανάκι ότι θα εισέλθουν και στη εκπαίδευση; Τι να περιμένουμε από δω και πέρα; Ζούμε στο καλύτερο Black Mirror επεισόδιο που λέει και ο Λεξ… δεν έχουμε δει ακόμα τίποτα.

* παιδαγωγοί ειδικής αγωγής